Raport Forrester Q1 2018 dotyczący rynku narzędzi do zarządzania podatnościami

Rynek produktów zarządzania ryzykiem wynikający z podatności stale rośnie. Narzędzia pozwalające znaleźć podatność i oszacować ryzyko z nią związane stają się strategicznie ważne dla pracowników działów bezpieczeństwa IT. Pozwalają one nadać priorytety dla odnalezionych podatności i rozpocząć procesy naprawcze poczynając od luk, które mogą potencjalnie być najbardziej groźne dla funkcjonowania firmy czy organizacji.

 

W raporcie wskazano najbardziej istotne cechy współczesnych narzędzi do zarządzania podatnościami, które sprawiają, że efektywnie wspomagają one działy IT w zabezpieczaniu infrastruktury IT.

Funkcje takie jak inteligentne zarządzanie ryzykiem, zaawansowane narzędzia naprawcze, zaawansowane narzędzia analityczne i raportowe pozwalają znaleźć się na samym szczycie rankingu w grupie liderów rynku.

Dlaczego oprogramowanie pozwalające ograniczyć podatność środowiska IT na ataki z zewnątrz jest tak ważne? Statystyki dotyczące włamań do systemów IT są alarmujące. Zgodnie z danymi przedstawianymi przez Forrester w pierwszym kwartale 2018 roku, 58% przedsiębiorstw doświadczyło jakiegoś incydentu związanego z bezpieczeństwem IT przynajmniej raz w ciągu ostatniego roku. Ponad 41% z tych przypadków naruszeń bezpieczeństwa było związanych z wykorzystaniem jakiegoś rodzaju luki, która występowała w oprogramowaniu.

 

BeyondTrust w porównaniu z konkurencją wypadł bardzo dobrze, otrzymując wysokie noty za bogatą funkcjonalność, narzędzia analityczne, zarządzanie zasobami oraz bogaty zestaw raportów. Dlatego też ostatecznie rozwiązanie BeyondTrust znalazło się w grupie Liderów rynku. Analizując rozwiązania z dziedziny zarządzania podatnościami warto zatem zwrócić uwagę na dwa produkty – Retina CS oraz Retina Network Security Scanner. Oba skanery od BeyondTrust wykorzystują ten sam silnik skanujący i pod względem wykrywania zagrożeń są tak samo skuteczne. Narzędzia umożliwiają zarządzanie bezpieczeństwem oraz zgodnością z przepisami i normami bezpieczeństwa. Pozwalają one na wykrycie luk bezpieczeństwa, nadanie im priorytetów oraz podanie możliwych rozwiązań dla występujących problemów.

Retina Network Security Scanner, w porównaniu do wersji Retina CS, jest narzędziem prostszym o mniejszej funkcjonalności, dedykowanym dla małych i średnich firm. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie dział bezpieczeństwa IT chce zwiększyć skuteczność wykrywania i zapobiegania zagrożeniom z wykorzystaniem jednego z najlepszych silników skanujących na rynku za rozsądną cenę.

Retina CS, rozwiązanie klasy enterprise, posiada znaczenie bogatsze funkcjonalności szczególnie związane z analizowaniem i raportowaniem na podstawie danych historycznych. Poza tym posiada zestaw narzędzi analitycznych pozwalających na szybkie i precyzyjne typowanie podatności najbardziej groźnych dla przedsiębiorstwa. Retina CS jest także platformą integrującą narzędzia z różnych dziedzin bezpieczeństwa IT, np. zarządzanie aktualizacjami, zażądanie dostępem uprzywilejowanym.

 

Odnośnik do strony z pełnym raportem „The Forrester Wave™: Vulnerability Risk Management, Q1 2018” znajduje się poniżej

https://www.beyondtrust.com/wp-content/uploads/wp-the-forrester-wave-vulnerability-risk-management-q1-2018.pdf?1521749782

Odnośniki do stron z Retina CS i Retina Network Security Scanner:

https://www.emspartner.pl/project/retina-network-security-scanner/

https://www.emspartner.pl/project/retina-cs/