Android dla przedsiębiorstw

Google już w 2010 przedstawił nowy model zarządzania urządzeniami mobilnymi w przedsiębiorstwach, umożliwiając przejęcie uprawnień administratora API na telefonie za pomocą MDMa. Twórcy Androida rozumieli, że wraz ze zmieniającym się światem, coraz większą rolę w pracy i biznesie będą miały urządzenia mobilne. Był to początek długiej drogi ewolucji systemu Android w stronę rozwiązań EMM (Enterprise Mobile Management). Wraz z pojawieniem się Androida 5.0 Lollipop w 2014 roku, system Android otrzymał nowe możliwości, formalnie zwane Android for Work.

Daje on możliwość zarządzania urządzeniami mobilnymi w dwóch trybach pracy. Tryb Profilu do Pracy (Work Profile Mode) przeznaczonego dla urządzeń prywatnych, oraz Tryb Zarządzania Urządzeniem (Managed Device Mode) dla urządzeń będących własnością pracodawcy. Nowoczesne podejście do budowania Androida wyeliminowało fragmentację rozwiązań, oraz ustandaryzowało dostarczanie zabezpieczeń i możliwości zarządzania dla IT. Duże tempo życia wymusza na użytkownikach wykorzystywanie coraz to nowszych i szybszych metod przekazywania informacji i dostępu do danych. Administratorzy IT mogą za pomocą rozwiązań UEM (Unified Endpoint Management) udostępniać swoim użytkownikom niezbędne narzędzia w sposób bezpieczny, prosty i intuicyjny. VMware Workspace One by AirWatch jest rozwiązaniem w pełni wspierającym Android Enterprise, jak również wiele innych systemów wykorzystywanych w biznesie, w tym Windows, MacOS, Chrome OS czy iOS. Z poziomu jednej konsoli, administratorzy IT mogą udostępniać treści, pocztę, aplikacje w sposób łatwy i bezpieczny. Dzięki multiplatformowości tego rozwiązania, użytkownicy mogą otrzymywać informację na każdym urządzeniu. Desktop, tablet czy telefon? ten wybór nie stanowi już przeszkody w pracy, w której liczy się czas i bezpieczeństwo.

 

Obecnie Google oferuje różne rodzaje kont w zależności od ich przeznaczenia, zapewniają one swoim użytkownikom zupełnie odrębne możliwości. Czym się charakteryzują i jakie mają możliwości? Czy każdy rodzaj konta może być wykorzystany  do pracy z VMware Workspace One by AirWatch? Sprawdźmy…

1. Konto Google (osobiste) – jest to rodzaj konta dedykowanego dla prywatnych użytkowników.

  • Umożliwia dostęp użytkownikowi do usług i produktów Google m.in. Gmail, Dysk Google, Zdjęcia i Kalendarz.
  • umożliwia utworzenia konta bez Gmaila korzystając z dowolnego adresu email, np.Yahoo czy Microsoft Outlook.
  • Rejestracja w Gmail skutkuje automatycznym utworzeniem konta Google z adresem w domenie @gmail.com.

Z punktu widzenia zarządzania urządzeniami mobilnymi ten rodzaj konta jest przeznaczony dla użytkowników, którzy w swojej pracy korzystają z prywatnych telefonów (BYOD). Urządzenie może zatem działać jako Android Enterprise z uruchomionym trybem Profil do Pracy lub w trybie Android Legacy. Ten pierwszy tworzy na urządzeniu przestrzeń służbową, wewnątrz której znajduje się cała treść firmowa. Ten drugi za pomocą aplikacji Agent przekazuje administratorowi VMware Workspace One by AirWatch  uprawnienia administratora API na urządzeniu. W obydwu przypadkach urządzenie i treść firmowa są zabezpieczone, ale użytkownikowi pozostawiona została część przywilejów na telefonie.

2. Konto G Suite – jest to rodzaj konta płatnego, dedykowanego dla organizacji, w której można wykorzystać dodatkowe usługi chmurowe Google G-Suite. Konto jest zarejestrowane i zarządzane w domenie G-Suite.

  • Umożliwia dostęp do usług G-Suite takich jak: komunikacja (Gmail, Kalendarz, Google+, Hangouts Chat czy Hangouts Meet), tworzenie i współdzielenie zasobów (Dokumenty, Arkusze, Formularze, Prezentacje), przechowywanie zasobów (Google Cloud Search, Google Drive), kontrola (kontrola administracyjna, Vault, urządzenia mobilne).
  • W zależności od potrzeb organizacji dostępne są różne wersje: G Suite Basic, G Suite Business, G Suite Enterprise, G Suite dla Szkół i Uczelni, G Suite dla Organizacji Non-Profit czy G Suite dla Instytucji Państwowych.
  • Zapewnia możliwość dodawania białej listy aplikacji na Androida za pomocą Google Play.

Umożliwia rejestrację telefonu w trybie Android Enterprise co pozwala na pracę zarówno w trybie Profil do Pracy jak i Tryb Zarządzania Urządzeniem. W połączeniu z VMware Workspace One by AirWatch daje możliwość zarządzania zarówno kontami Google (administrator IT ustala jakie usługi G-Suite mogą być wykorzystane na urządzeniu) jak również zaawansowanego zarządzania urządzeniami niezależnie od platformy sprzętowej. Konto G-Suite umożliwia predefiniowanie podstawowych zabezpieczeń dla urządzenia jak np. wymuszenie zabezpieczenia ekranu hasłem.

3. Zarządzane konto Google – konto które jest kontrolowane przez domenę zarządzającą Androidem w danej firmie. Różni się to od domeny G-Suite tym, że została zgłoszona i jest zarządzana w konsoli administracyjnej Google. Jest to bardzo podobne konto do G-Suite, jednak z kilkoma różnicami

  • Nie posiada usług dodatkowych, które możliwe są w G-Suite, takich jak komunikacja, tworzenie i udostępnianie zasobów, przechowywanie zasobów.
  • Zapewnia możliwość dodawania białej listy aplikacji na Androida za pomocą Google Play.

4. Zarządzane konto Google Play – jest to bezpłatne konto dedykowane dla organizacji, nie posiadającej kont G-Suite ani Zarządzanych kont Google.

  • Zapewnia możliwość dodawania białej listy aplikacji na Androida za pomocą Google Play.
  • Nie zapewnia dostępu do płatnych usług G Suite.
  • Umożliwia dodawanie kolejnych administratorów konta Google Play

W połączeniu z VMware Workspace One by AirWatch, tworzy kompletne narzędzie do zarządzania i zabezpieczania urządzeń, przekazywania danych firmowych i aplikacji. Urządzenia końcowe mogą pracować w obydwu trybach Android Enterprise, co daje możliwość pracy na urządzeniach prywatnych i służbowych. Restrykcje i profile funkcjonalne nie zależą od platformy sprzętowej, a aplikacja Agent ma pełne uprawnienia do systemu Android.

 

Aby dowiedzieć się więcej na temat VMware AirWatch zapisz się na nasze DARMOWE warsztaty w dogodnej lokalizacji: https://www.emspartner.pl/warsztaty-vmware-workspaceone/

 

Aby dowiedzieć się więcej na temat VMware Workspace One kliknij:

https://www.emspartner.pl/project/vmware-workspace-one/