Bezpieczeństwo desktopów i urządzeń mobilnych przy zmiennym środowisku pracy użytkownika

Zarządzanie desktopami i urządzeniami mobilnymi zawsze niesie za sobą szereg wyzwań związanych z ciągle zmieniającym się środowiskiem pracy użytkownika. Różne urządzenia, różni producenci, a nawet różne wersje systemów operacyjnych powodują, że administratorzy muszą nadążać za zmianami i dbać o bezpieczeństwo danych jednocześnie zapewniając użytkownikom jak najlepsze wrażenia z pracy (user experience). 

Rozwiązanie VMware Workspace ONE UEM umożliwia nowoczesne zarzadzanie wszystkimi urządzeniami z systemem Windows. Wykorzystuje się go do zarządzania laptopami, które są własnością firmy i są w pełni zarządzane przez firmę, ale także pozwala na zarządzanie urządzeniami będącymi własnością pracowników.
To rozwiązanie producenta VMware pozwala na więcej niż zarządzanie urządzeniami mobilnymi. Zapewnia wszystkie funkcje zarządzania fizycznymi urządzeniami Windows, jakich można oczekiwać – w czasie rzeczywistym i z chmury – w tym między innymi: out of box experience, AutoPilot, dołączanie do domen, szyfrowanie BitLocker, pakowanie aplikacji MSIX i Win32, instalacja, dostarczanie i łatanie systemu operacyjnego, analiza stanu zabezpieczeń, zarządzanie konfiguracją linii bazowych GPO, raportowanie, inteligentna analiza oparta na chmurze, zdalne wsparcie, automatyzacje itp.
W ostatnich miesiącach producent wprowadził innowacje i rozbudowywane możliwości w zakresie zarządzania systemem Windows. Dla zobrazowania wybraliśmy kilka znaczących nowych funkcjonalności dostępnych dla systemu Window10/11:

  • możliwość szybkiego i łatwego dodawania najpopularniejszych aplikacji Win32 dzięki Repozytorium Aplikacji dla Przedsiębiorstw, które umożliwia wybieranie popularnych aplikacji z katalogu zarządzanego przez VMware i importowanie ich do własnego środowiska za pomocą jednego kliknięcia,
  • Drop Ship Provisioning (Online) ułatwienie współpracy z producentami OEM laptopów (Dell, Lenovo, HP itp.) w celu uzyskania konfiguracji, ustawień i aplikacji fabrycznie dodanych, co oznacza, że urządzenia mogą być dostarczane bezpośrednio do użytkowników końcowych, gotowe do pracy od pierwszego uruchomienia, w pełni zarządzane przez VMware Workspace ONE UEM.
  • Zintegrowany VMware Dynamic Environment Manager (DEM) zapewniający nowoczesne zarządzanie profilami i konfiguracją dla urządzeń z systemem Windows
  • Możliwość zarządzania kluczami BitLocker, w tym obsługi funkcji BitLocker To Go, która pozwala określić zasady dotyczące szyfrowania i zarządzania kluczami dysków wymiennych i pamięci USB.
  • Nowa funkcja Skrypty, pozwalająca wysłać kod do urządzeń w celu uruchomienia procesów PowerShell. Aby poufne dane w skryptach były bezpieczne, Workspace ONE UEM zawiera zmienne, które ukrywają informacje, takie jak hasła e-mail i tokeny sesji. Workspace ONE Intelligent Hub z funkcją Scripts daje użytkownikom urządzeń możliwość dostępu do tych użytecznych skryptów w dowolnym momencie.
  • Rozszerzona i unowocześniona technologia „Sensors” zbierająca dane za pomocą czujników dla urządzeń z systemem Windows. Czujników tych można używać w ramach funkcji Workspace ONE Intelligence, raportowania zgodności, automatyzacji, przepływów pracy lub w jakikolwiek inny sposób zarządzania urządzeniami.
  • Workspace ONE Freestyle Orchestrator, graficzne narzędzie, które pozwala w prosty i nowoczesny sposób zarządzać orkiestracją IT i przepływami pracy.

VMware od wielu lat rozwija mechanizmy zarządzania desktopami, wspierając w codziennej pracy użytkowników i administratorów. Ciągłe dążenie do automatyzacji, inteligentnych rozwiązań i wsparcia rozwiązań chmurowych daje przedsiębiorstwom szansę szybkiego rozwoju biznesu i wspiera transformację cyfrową.