Wyzwania pracy zdalnej

W obecnej sytuacji kryzysowej, nasi klienci poszukują najczęściej rozwiązań pozwalających zachować ciągłość działania firmy przy oczywistym braku nowego sprzętu na rynku.

Analizując wyzwania stawiane przedsiębiorstwom widać, że są to przede wszystkim:

  • Jak sprawnie zarządzać urządzeniami poza siecią korporacyjną?
  • Jak bezpiecznie dostarczyć pocztę na urządzenia mobilne?
  • Jak bezpiecznie udostępnić aplikacje?
  • Jak zapewnić bezpieczną prace na urządzeniach prywatnych?

 

W pierwszym przypadku idealnie sprawdzi się VMware Workspace One by Airwatch, który w skuteczny sposób może zarządzać systemami Windows10, Android, iOS, MacOS i ChromeOS niezależnie od sieci. System dostępny jest zarówno w wersji SaaS jak i On-Premise. Więcej informacji o rozwiązaniu można znaleźć pod linkiem https://emspartner2.vot.pl/rozwiazania/cyfrowy-obszar-roboczy-euc/vmware-workspace-one/Obecnie producent wydłużył licencję testową dla środowiska chmurowego do 90 dni.

Zapewnienie bezpiecznego dostępu zasobów firmowych, w tym do poczty korporacyjnej czy aplikacji możemy wspierać poprzez uruchomienie modułu Unified Access Gateway dla systemu Workspace One. Moduł ten instalowany jest w formie virtual appliance w strefie DMZ, co zabezpiecza nawiązanie połączenia do firmowego serwera poczty EmailActiveSync bądź serwera aplikacji.

  • Moduł SEG autoryzuje dostęp do poczty na podstawie stanu zabezpieczenia urządzenia z którego jest nawiązywane połączenie.
  • Moduł Tunnel na urządzeniu mobilnym/Windows10 może wykorzystać mechanizm perAPP-VPN, dzięki któremu dla aktywnej aplikacji na urządzeniu automatycznie, bez udziału użytkownika, tworzony jest tunel VPN do infrastruktury przedsiębiorstwa.

 

Najbezpieczniejszym sposobem wykorzystania urządzeń prywatnych do pracy zdalnej jest udostępnienie użytkownikom wirtualnego pulpitu. Jednym z najlepszych na rynku mechanizmów wirtualizacji jest VMware Horizon, dzięki któremu użytkownik otrzymuje jedynie obraz pulpitu pracującego na serwerze. Zastosowane technologie w znacznym stopniu ograniczają niezbędne zasoby sprzętowe dla uruchomienia środowiska oraz minimalizują zużycie transferu danych do użytkownika. Dodatkowo pulpit z Windows10 dostępny jest z każdego rodzaju urządzenia mobilnego, w tym tabletu czy telefonu. Więcej o rozwiązaniu można przeczytać pod linkiem https://emspartner2.vot.pl/rozwiazania/cyfrowy-obszar-roboczy-euc/vmware-horizon/.Również w tym przypadku producent wspiera przedsiębiorstwa w czasie kryzysu, udostępniając wersję trialową rozwiązania VMware Horizon Cloud na 90 dni bezpłatnie.